SUEKin hallituksen kokous järjestettiin 15.9.2025.
Pääsihteerin katsaus
SUEK on toimittanut 8.9.2025 Suomen Salibandyliitolle osan tutkinta-aineistosta, joka koskee lajin epäiltyjä vedonlyöntirikkomuksia miesten F-liigassa alkaen kausilta 2021–2022. Toimitettu aineisto koskee 75 prosenttia, jotka ovat selkeitä tapauksia. Tutkinnan kohteena on ollut noin sata henkilöä. Näissä selkeissä tapauksissa vedonlyöntimäärät ja -summat ovat pääsääntöisesti pienehköjä, ja lähes kaikki tutkinnan kohteet ovat myöntäneet rikkomukset. SUEK ei ole toistaiseksi ollut yhteydessä poliisiin, koska rikosepäilyjä ei ole noussut esiin.
Tutkinnoista kesken ovat vielä F-liigan ottelu Classic–SPV (15.4.2025) sekä MM-ottelu Suomi–Norja (13.12.2024). Tutkinnat valmistuvat syyskuun aikana.
SUEK järjesti yhdessä Suomen Olympiakomitean kanssa tilaisuuden urheilujärjestöjen puheen- ja toiminnanjohtajille 25.8.2025. Tilaisuudessa esiteltiin ja keskusteltiin muun muassa SUEKin tulevaisuuden valinnoista, ja järjestöt kutsuttiin yhteiseen valmisteluun. Kutsut on toimitettu sidosryhmille. Lisäksi tilaisuudessa esiteltiin valmisteilla olevia urheiluyhteisön yhteisiä kilpailumanipulaatiota koskevia kurinpitomääräyksiä. Toteutuessaan järjestelmä tulee yhtenäistämään eri lajien säännöt sekä ulkoistamaan rikkomuskäsittelyt riippumattomalle kurinpitolautakunnalle.
SUEKin antidopingtoiminta kuuluu ISO 9001:2015 -laadunhallintastandardin piiriin. Ulkoinen arvioitsija DNV Oy/Ab (DNV) suoritti SUEKin arvioinnin ja toimitti ulkoisen auditoinnin raportin. Arvioinnissa ei noussut esiin korjattavia toimenpiteitä. Kesäkuussa käynnistettiin myös toimiston sisäiset auditoinnit ja ensimmäisessä arviointivuorossa oli johtaminen.
Maailman antidopingtoimisto WADAn Maailman antidopingsäännöstö ja kansainväliset standardit päätetään joulukuussa 2025, ja ne tulevat voimaan 1.1.2027. SUEK seuraa prosessia ja tekee tarvittaessa muutoksia toimintaansa. SUEK laatii Maailman antidopingsäännöstön pohjalta Suomen antidopingsäännöstön vuoden 2026 aikana.
Play the Game -konferenssi järjestetään Tampereella 5.–8.10.2025. SUEK on mukana ohjelman suunnittelutyöryhmässä. Ilmoittautuneita on ennätysmäärä edellisvuosiin verrattuna.
Keskustelussa
Hallitukselle esiteltiin kahden ensimmäisen vuosikolmanneksen toimintaa sekä talouden toteuma. Niin toiminta kuin talouden toteuma on pääsääntöisesti suunnitelman mukainen. Toimintaa tullaan raportoimaan entistä avoimemmin uudessa SUEKin järjestötiedotteessa, joka julkaistaan tulevaisuudessa jokaisen vuosikolmanneksen jälkeen.
Päätösasiat
Hallitukselle esiteltiin luonnos SUEKin tulevaisuuden valinnoista vuosille 2026–2029. Valinnoissa on otettu huomioon Valtion liikuntaneuvoston tilaaman ulkoisen arvioinnin tulokset. Hallitus valtuutti pääsihteerin käymään keskustelun SUEKin tulevaisuuden valinnoista sidosryhmien kanssa luonnoksen pohjalta.
Sidosryhmien kanssa käytyjen keskustelujen pohjalta SUEKin toimisto valmistelee päivitetyn version seuraavaan hallituksen kokoukseen.
Seuraava kokous
Seuraava hallituksen kokous on 10.11.2025 klo 15.30–17.30.
Hallituksen kokoukset vuonna 2025
15.12. klo 11.00–12.30
Kokoukseen osallistuivat
varsinaiset jäsenet
Pia Ek, puheenjohtaja
Emma Immonen, varapuheenjohtaja
Laura Andersson
Jere Forsberg
Eeva Kaartinen
Tarja Loikkanen
Juha Viertola
varajäsenet
Juuso Oilinki
poissa
Olavi Airaksinen
Ilmari Nalbantoglu
henkilökunta
Teemu Japisson, pääsihteeri
Petteri Lindblom, hallituksen sihteeri, lakiasiainjohtaja
Susanna Sokka, viestintäpäällikkö
Lisätietoja:
Teemu Japisson
SUEK – pääsihteeri
puh: 0400 878 949