Huomioithan, että artikkeli on yli 8 vuotta vanha

Osa sisällöstä ja linkeistä ei välttämättä ole täysin ajan tasalla. Samasta aihepiiristä löytyy ajankohtaisempaa luettavaa:

Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ry hakee kahta harjoittelijaa

Laura Raitio: Suomen itsenäisyyden juhlavuoden teema – Yhdessä – kantaa hedelmää

Suomen Taitoluisteluliito puheenjohtaja Laura Raitio kirjoittaa Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ry:n Viestikapula-blogissa yhdessä tekemisestä. Raitio kertoo havainneensa ilolla, että Suomi 100 -juhlavuoden Yhdessä-teema muuttuu aidosti todeksi ja tekemiseksi.


-Yhdessä-teema on näkynyt eri puolilla maata myös taitoluistelun tapahtumissa.
Koko Suomi Luistelee -kiertue käynnistyi osana Suomi 100 -juhlavuotta jo viime vuoden puolella ja on suureksi ilokseni ja ylpeydekseni aktivoinut kaikenikäisiä ja -taustaisia ihmisiä nauttimaan jäällä liikkumisesta. Tapahtumia on ollut jo yli 80, ja mikä parasta, yhteistyö on ollut se kantava voima, joka on tuonut kiertueelle niin hienon menestyksen, Raitio kirjoittaa.

Viestikapula-blogissa käydään keskustelua reilusta urheilusta. Raition blogimerkinnän voi lukea osoitteessa http://www.suek.fi/viestikapula-blogi. Raitio haastaa blogin seuraavaksi kirjoittajaksi Koripalloliiton puheenjohtaja Antti Zittingin.