Huomioithan, että artikkeli on yli 7 vuotta vanha

Osa sisällöstä ja linkeistä ei välttämättä ole täysin ajan tasalla. Samasta aihepiiristä löytyy ajankohtaisempaa luettavaa:

Antalet kontroller ökade år 2025 – idrottarna gav utmärkta betyg

FCEI övergår till att använda laboratoriet vid Karolinska Universitetssjukhuset

FCEI inleder samarbete med laboratoriet för dopingtester vid Karolinska Universitetssjukhuset för att analysera dopingprov. Det av WADA ackrediterade laboratoriet finns i Stockholm. Orsaken till förändringen är den betydande prishöjning av dopinganalyserna som den i Finland verkande Yhtyneet Medix Laboratoriot OY har gjort. 

Laboratoriet för dopingtester har fungerat i Finland sedan slutet av 1970-talet. Prishöjningen kom som en överraskning för FCEI. Höjningen var så betydande, att den skulle påverka den nationella dopingkontrollen avsevärt. 

– Det här är en beklaglig situation. Vi har länge gjort ett gott samarbete såväl inom analytik som i övrig antidopingverksamhet, till exempel inom utbildning och forskning, säger Petteri Lindblom, tf. generalsekreterare för Finlands centrum för etik inom idrotten FCEI. 

Dopingproverna analyseras alltid i ett laboratorium som ackrediterats av Världsantidopingbyrån WADA. Det finns över trettio laboratorier i världen med denna ackreditering. I och med förändringen analyseras inte dopingprov mera i Finland. 

Laboratoriebytet påverkar inte märkbart dopingkontroll och provanalyser vid till exempel stora mästerskap som ordnas i Finland. Med det nya laboratoriekontraktet säkerställer vi att tävlingsarrangörernas kostnader inte stiger oskäligt, säger Lindblom.  

Förändringen påverkar inte testning av idrottare. Det nationella dopingkontrollprogrammet förverkligas planenligt. FCEI administrerar fortfarande dopingövervakningen i Finland samt resultaten av dopingkontrollerna och hanteringen av resultaten. 

Beslutet att flytta över till laboratoriet för dopingtester vid Karolinska Universitetssjukhuset gäller tillsvidare. FCEI kommer i början av året att konkurrensutsätta flera laboratorier som ackrediterats av WADA, varefter ett mera beständigt beslut fattas. FCEI kommer även att utreda om det finns laboratorier i Finland, vilka skulle vara intresserade av dopinkontrollanalytik. 

Ytterligare information:
Susanna Sokka
FCEI – kommunikationschef
tfn 040 740 7477